ul: Francuska 2, 59-900 Zgorzelec
+48 664 746 718

Challenge

Fundacja Autilio zaprasza do udziału w wyzwaniu #AutyZmysły

Autyzm i zaburzenia ze spektrum to inny sposób funkcjonowania mózgu. Przymiotnik INNY jest tutaj kluczowy, bo też nasze wyzwanie polega na zrobieniu czegoś INACZEJ.

Jako Fundacja szerzymy i promujemy wiedzę na temat autyzmu, dlatego zapraszamy do udziału w naszym challangu. Zrobisz to w kilku prostych krokach:

Proste, prawda? 🙂 Zobacz jak zrobili to członkowie Fundacji Autilio:

Podczas trwającego wyzwania zbieramy fundusze na rzecz dzieci autystycznych oraz wsparcie dla ich rodzin. Wpłacając dowolną kwotę zasilisz konto naszej Fundacji dzięki czemu będziemy mieli możliwość podjęcia działań mających na celu m. in. przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

Pobierz za darmo:

“Atypowa Droga” – poradnik dla rodziców i opiekunów

Publikacja jest adresowany do rodziców i opiekunów, którzy zetknęli się z zaburzeniami swoich podopiecznych lub chociażby z niepokojącymi sygnałami.

Z pamiętnika terapeutki

Na pozór taki jak inni, niczym się nie różni… ma ręce, ma nogi, niby zwyczajny… No chyba, że zacznie… krzyczeć „bez sensu”, mówić do podłogi „bez sensu”, machać rękoma „bez sensu”, potyka się, przewraca „bez sensu”,  wsłuchiwać się w dźwięki „bez sensu”, wpatrywać się w przedmioty „bez sensu”, bić siebie i innych „bez sensu„ kołysać się „bez sensu”, zatyka uszy „bez sensu”…

I można by tak dużo pisać… A co gdybyś wiedział, że ma AUTYZM, że żyje w świecie oszukiwanym przez zmysły. Że jego zmysł wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku, działa inaczej. Że jest mu trudniej. Że zachowania, które prezentuje nie są wynikiem złego wychowania, patologii czy złośliwości, a jedynie reakcją organizmu na sytuacje, z którymi musi się mierzyć. I co byś zrobił gdybyś wiedział, że to wszystko nie jest „ bez sensu”… że ma to swoje wytłumaczenie!

Niestety, wytłumaczenie przychodzi za późno lub wcale. Tymczasem, dziecko, choć bardzo się stara, dostaje etykietę DZIWAKA “bez sensu”. Dziwaka łatwo jest wykluczyć społecznie, choć dzieję się to stopniowo… Na placu zabaw, w przedszkolu, szkole. Dzieje się tak, ponieważ zachowania które prezentuje nie pasują do przyjętych norm społecznych. W efekcie tych zachowań jest wyśmiewane, oskarżane, karane, pomijane i ostatecznie wykluczane, samotne. Nieprawdą jest, że samotność jest przez niego preferowana.

Samotność jest efektem złych doświadczeń i braku akceptacji w relacji z drugim człowiekiem. Dlatego między innymi tak ważne jest poszerzanie wiedzy o autyzmie i zaburzeniach ze spektrum. 

Cele naszego wyzwania #AutyZmysły to przede wszystkim:

1. Szerzenie świadomości na temat autyzmu

Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje trudne zachowania do których daje sobie prawo i to jest fajne. Osoby z autyzmem także się różnią, każda z nich jest wyjątkowa , każda ma bagaż trudnych zachowań, które wyjaśniamy, aby łatwiej Ci było zrozumieć i tę inność uszanować.

2. Zapobieganie wykluczeniu społecznemu.